logo Paštikáři

Roverky - zimní spaní

2021 leden

Do Blíževedel jsme se s Oldou nablížili :-) pohodlně vláčkem. Covid sezóna byla v plném proudu a lidé už chtěli vypadnout alespoň za humna a to i když bylo tak zima a lezavo, jako dneska. V Blíževedlech jsme vystoupili z vyhřátého vagónu na promrzlý perón, ale naštěstí jsme čekali jen chvilku, než z opačné strany přijel vlak a z něj vylezl zbytek zimní výpravy - Suri s Vaškem.

Prošli jsme rychle Blíževedly a pak už šli pěšinou podél pole a dál lesem. Cesta zimní krajinou byla tichá a klidná. Za osadou Hvězda se nám otevřel krásný pohled na zachumelený Vlhošť. Téměř nikoho jsme zatím nepotkávali, až na pár dřevorubců. Oběd jsme dali nad cestou, pod malým převisem - ono v Roverkách je to vůbec samý převis. Dál jsme pokračovali přes Husu a vzpomínali na letní čundr před více než 15 lety, kdy jsme tudy šli.

Na Tisícáku už začínalo být přelidněno, jenže to jsme byli na turistické značce. Říkali jsme si, že hlouběji v roklích už určitě nikdo nebude. Jenže opak byl pravdou. Míjeli jsme převis Vlčí doupě a ten byl plný trempů. V lese už se pomalu začínalo smrákat a my zatím nevěděli, kde budeme spát. 

Na převis Vaiomink jsme narazili více méně náhodou. Ale měl všechno, co jsme potřebovali - ohniště, suché místo na spaní pro nás čtyři a dřevo. Nějaké klády jsme ještě dotáhli a místní pilou a sekerou zpracovali. Oheň vesele plápolal. Chyběl tu jen Maky s jeho ukulele.

Nic jsme nepodcenili a zahřívali se poctivě i zevnitř. Bylo už kolem deváté hodiny a tma jak v ranci, když dorazili dva nešťastníci se slovy: "Tak tohle měla bejt tutovka a zase obsazeno." Zamumlali jsme něco jako, že sem se vejdeme tak akorát my a oni zdrceně pokračovali dál do tmy. Prostě natřískané Roverky!

Ráno bylo náherné lesní ticho a venku tiše padaly obří vločky jak kocouři. Ani se nechtělo z vyhřátého spacáku ven. No nakonec jsme uvařili teplou polévku i čaj, rozloučili se s krásným převisem.  Dál jsme pokračovali lesní pěšinou na turistickou cestu a dál na Čap a přes Pavličky kolem Dubové Hory po staré silnici do Dubé. V sámošce jsme si ještě koupili něco malého k obědu (hospody byly kvůli covidu zavřené) a rozjeli se domů - busem a vlakem.

 

Trasa

Sobota 23.1.: Blíževedly - Hvězda - Vlhošťský důl - Husa - Tisícák - Vaioming

Neděle 24.1.: Vaioming - Kostelec - Čap - Čapský důl - Pavličky - Horní Dubová Hora - Dubá

 

Účastníci: Zerzi, Olda, Vašek, Suri© 2019 Paštikáři sobě - ahoj ( at ) pastikari ( dot ) cz